Theory:

Example:
1. Verify the correctness of the following bill.
 
ABC Store, Chennai
 
Bill Number \(=\) \(25\)
 
Date \(=\) \(06-06-2020\)
 
S. No.
Items
Quantity
(in nos.)
Rate
(per item)
Amount
 (in \(Rs.\))
1
Bag
\(2\)
\(500\)
\(1000\)
2
Bottle
\(3\)
\(25\)
\(75\)
3
Notepad
\(5\)
\(50\)
\(250\)
 
Total amount to be paid \(=\) \(Rs.1325\)
 
Solution:
 
Item \(1 =\) Bag
 
Quantity (in numbers) \(= 2\)
 
Rate (per item) \(= Rs.500\)
 
Amount to be paid for the bags \(=\) \(\text{Quantity}\) \(×\) \(\text{Rate}\) \(= 2\) \(×\) \(500 = Rs.1000\)
 
Verdict: Verified
 
 
Item \(2 =\) Bottle
 
Quantity (in numbers) \(= 3\)
 
Rate (per item) \(= Rs.25\)
 
Amount to be paid for the bottles \(=\) \(\text{Quantity}\) \(×\) \(\text{Rate}\) \(= 3\) \(×\) \(25 = Rs.75\)
 
Verdict: Verified
 
 
Item \(3 =\) Notepads
 
Quantity (in numbers) \(= 5\)
 
Rate (per item) \(= Rs.50\)
 
Amount to be paid for the notepad \(=\) \(\text{Quantity}\) \(×\) \(\text{Rate}\) \(= 5\) \(×\) \(50\) \(= Rs.250\)
 
Verdict: Verified
 
 
Total amount to be paid \(=\) Amount to be paid for Item \(1\) \(+\) Amount to be paid for Item \(2\) \(+\) Amount to be paid for Item \(3\)
 
\(=\) Amount to be paid for the bags \(+\) Amount to be paid for the bottles \(+\) Amount to be paid for the notepads
 
\(= 1000 + 75 + 250\)
 
\(= Rs.1325\)
 
Verdict: Verified
 
 
2. Prepare a bill for the following set of items.
 
\(4\) kilograms of apples worth \(Rs.60\) per kilogram.
 
\(3\) kilograms of oranges worth \(Rs.50\) per kilogram.
 
\(4\) kilograms of mangoes worth \(Rs.40\) per kilogram.
 
Solution:
 
Item \(1\) \(=\) Apples
 
Quantity (in kilograms) \(= 4\)
 
Rate (per kilogram) \(= Rs.60\)
 
Amount to be paid for the apples \(=\) \(\text{Quantity}\) \(×\) \(\text{Rate}\) \(= 4\) \(×\) \(60\) \(= Rs. 240\)
 
 
Item \(2 =\) Oranges
 
Quantity (in kilograms) \(= 3\)
 
Rate (per kilogram) \(= Rs.50\)
 
Amount to be paid for the oranges \(=\) \(\text{Quantity}\) \(×\) \(\text{Rate}\) \(= 3\) \(×\) \(50\) \(= Rs.150\)
 
 
Item \(3\) = Mangoes
 
Quantity (in kilograms) \(= 4\)
 
Rate (per kilogram) \(= 40\)
 
Amount to be paid for the oranges \(=\) \(\text{Quantity}\) \(×\) \(\text{Rate}\) \(= 4\) \(×\) \(40 = Rs.160\)
 
 
The total amount to be paid \(=\) Amount to be paid for Item \(1 +\) Amount to be paid for Item \(2 +\) Amount to be paid for Item \(3\)
 
\(= 240 + 150 + 160\)
 
\(= Rs.550\)
 
 
Now, the bill will look like the following.
 
S. No.
Items
Quantity
(in \(kgs\))
Rate
(per \(kg\))
Amount
(in \(Rs.\))
1
Apples
\(4\)
\(60\)
\(240\)
2
Oranges
\(3\)
\(50\)
\(150\)
3
Mangoes
\(4\)
\(40\)
\(160\)
 
Total amount to be paid \(= Rs.550\)