PUMPA - SMART LEARNING

எங்கள் ஆசிரியர்களுடன் 1-ஆன்-1 ஆலோசனை நேரத்தைப் பெறுங்கள். டாப்பர் ஆவதற்கு நாங்கள் பயிற்சி அளிப்போம்

Book Free Demo
1. A dozen bananas costs \(₹20\). What is the price of \(48\) bananas?
 
Price \(=\) \(₹\)
 
2. A group of \(21\) students paid \(₹840\) as the entry fee for a magic show. How many students entered the magic show if the total amount paid was \(₹1680\)?
 
Number of students \(=\)