PUMPA - SMART LEARNING

எங்கள் ஆசிரியர்களுடன் 1-ஆன்-1 ஆலோசனை நேரத்தைப் பெறுங்கள். டாப்பர் ஆவதற்கு நாங்கள் பயிற்சி அளிப்போம்

Book Free Demo
1. A fruit seller sold \(5 \ kg\) of mangoes at a profit of \(₹ 15\) per \(kg\) and \(3 \ kg\) of apples at a loss of \(₹ 30\) per \(kg\). Find whether it is a profit or loss.
 
 by \(₹\)
 
 
2. Browsing rates in an internet centre is \(₹15\) per hour. Nila works on the internet for \(2\) hours in a day for \(5\) days in a week. How much does she pay?
 
The amount Nila should pay \(=\) \(₹\)