Theory:

Shopping is a part of day-to-day life.  One of the important aspects that have to be focused on while shopping is comparison of product with respect to product's price, quality, quantity discount, offers, etc.,
 
A wise shopping is something where the consumer considers these aspects before spending their money.
 
Let us briefly learn how to do wise shopping from the following situations.
Shopping comparison:
Situation 1:
 
Vimal wants to buy a television for his newly built house. In a store, he find \(4\) brands of television displayed with their feature as listed below. He wanted to buy the latest TV with the maximum smart features available at a reasonable price. Which among the following is a wise selection?   
 
Brand
Fast User Interface
Streaming Video Services
Media Player
Universal Search
Smart Transfer from Mobile to TV
Cost
\(A\)
 Yes
 No
Yes
 No
 Yes
Low
\(B\)
 No
 Yes
 Yes
 Yes
 Yes
High
\(C\)
 Yes
 Yes
 Yes
 Yes
 Yes
Medium
 
Brand \(A\) is good, but it lacks the key feature of the smart TV though offered at a low cost.
 
Brand \(B\) is also good, but the cost is high compared to the other two brands.
 
Brand \(C\) is excellent because it offers all the key features at a reasonable cost.
 
Therefore, Brand \(C\) is the wise selection of television as it meets his requirements.
 
Situation 2:
 
Sushil wants to buy the following list of fruits that is required for a week.
 
  • Apple \(-\) \(3\) \(kg\)
  • Banana \(-\) \(\frac{1}{2}\) dozen
  • Orange \(-\) \(4\) \(kg\)
  • Guava \(-\) \(2\) \(kg\)
  • Grapes \(-\) \(1\) \(kg\)
 
She enters the market place and find two shops \(A\) and \(B\) selling all the fruits that she requires.
 
Let us learn how to choose the best place to buy fruits.
 
If in such a situation, the following aspects are to be considered:
 
  • Check the list of all the items to find the availability of it.
  • Compare the weight and price of each item in the list in both the shops.
  • Select the best deal for all the items in one place.
  • Compare the above three aspects to decide the best shop to buy the list of fruits.
 
For instance, let the collected price list of both shops \(A\) and \(B\) are as follows:
 
Fruit Name
Fruit
Quantity
Price in Shop \(A\)
Price in Shop \(B\)
Apple
A-Apple.png
\(1 kg\)
\(₹\)\(180\)
\(₹\)\(160\)
Banana
Banana.png
\(1\) dozen 
\(₹\)\(120\)
\(₹\)\(110\)
Orange
Orange.png
\(1\) \(kg\)
\(₹\)\(100\)
\(₹\) \(90\)
Guava
Guava.png
\(1\) \(kg\)
\(₹\)\(130\)
\(₹\)\(125\)
Grapes
Grape.png
\(1\) \(kg\)
\(₹\)\(80\)
\(₹\)\(60\)
 
Calculate the price of the required fruits in Shop\(A\):
 
Fruit name
Fruit
Required quantity
Price of required fruits
Total price
Apple
A-Apple.png
\(3 kg\)
Cost of \(1\) \(kg\) of apples \(=\) \(₹\)\(180\)
 
Cost of \(3\) \(kg\) of apples \(=\) \(3 \times 180\)
 
\(=\) \(₹\)\(540\)
\(₹\)\(540\)
Banana
Banana.png
\(\frac{1}{2}\) dozen 
Cost of \(1\) dozen of bananas \(=\) \(₹\)\(120\)
 
Cost of \(\frac{1}{2}\) dozen of bananas \(=\) \(\frac{1}{2} \times 120\)
 
\(=\) \(₹\)\(60\)
\(₹\)\(60\)
Orange
Orange.png
\(4\) \(kg\)
Cost of \(1\) \(kg\) of oranges \(=\) \(₹\)\(100\)
 
Cost of \(4\) \(kg\) of oranges \(=\) \(4 \times 100\)
 
\(=\) \(₹\)\(400\)
\(₹\)\(400\)
Guava
Guava.png
\(2\) \(kg\)
Cost of \(1\) \(kg\) of guavas \(=\) \(₹\)\(130\)
 
Cost of \(2\) \(kg\) of guavas \(=\) \(2 \times 130\)
 
\(=\) \(₹\)\(260\)
\(₹\)\(260\)
Grapes
Grape.png
\(1\) \(kg\)
Cost of \(1\) \(kg\) of grapes \(=\) \(₹\)\(80\)
\(₹\) \(80\)
 
Calculate the price of the required fruits in Shop \(B\):
 
Fruit nameFruitRequired quantityPrice of required fruitsTotal price
Apple
A-Apple.png
\(3 kg\)
Cost of \(1\) \(kg\) of apples \(=\) \(₹\)\(160\)
 
Cost of \(3\) \(kg\) of apples \(=\) \(3 \times 160\)
 
\(=\) \(₹\)\(480\)
\(₹\)\(480\)
Banana
Banana.png
\(\frac{1}{2}\) dozen 
Cost of \(1\) dozen of bananas \(=\) \(₹\)\(110\)
 
Cost of \(\frac{1}{2}\) dozen of bananas \(=\) \(\frac{1}{2} \times 110\)
 
\(=\) \(₹\)\(55\)
\(₹\)\(55\)
Orange
Orange.png
\(4\) \(kg\)
Cost of \(1\) \(kg\) of oranges \(=\) \(₹\)\(90\)
 
Cost of \(4\) \(kg\) of oranges \(=\) \(4 \times 90\)
 
\(=\) \(₹\)\(360\)
\(₹\)\(360\)
Guava
Guava.png
\(2\) \(kg\)
Cost of \(1\) \(kg\) of guavas \(=\) \(₹\)\(125\)
 
Cost of \(2\) \(kg\) of guavas \(=\) \(2 \times 125\)
 
\(=\) \(₹\)\(250\)
\(₹\)\(250\)
Grapes
Grape.png
\(1\) \(kg\)
Cost of \(1\) \(kg\) of grapes \(=\) \(₹\)\(60\)
\(₹\)\(60\)
 
Now let us compare the total cost in both the shops.
 
Fruit NameFruitQuantityPrice in Shop \(A\)Price in Shop \(B\)
Apple
A-Apple.png\(3 kg\)
\(₹\)\(540\)
\(₹\)\(480\)
Banana
Banana.png\(\frac{1}{2}\) dozen 
\(₹\)\(60\)
\(₹\)\(55\)
Orange
Orange.png\(4\) \(kg\)
\(₹\)\(400\)
\(₹\)\(360\)
Guava
Guava.png\(2\) \(kg\)
\(₹\)\(260\)
\(₹\)\(250\)
Grapes
Grape.png\(1\) \(kg\)
\(₹\)\(80\)
\(₹\)\(60\)
  
Total cost
\(₹\)\(1340\)
\(₹\)\(1205\)
 
On comparison, it is found that the best shop to buy all fruits on the list is Shop \(B\) as the price is comparatively low.
 
Hence, it is a wise shop to buy fruits from Shop \(B\).