Login
Login
Sign up
Start
Mathmania
Teacher tutorials
TOP
Subjects
Bridge Course
Testworks
Subject updates
Ya+
News
Send feedback
See more
Contacts
About Us
Terms and Conditions
Privacy Policy
PDF chapter test
TRY NOW
Subjects
Mathematics State Board
Class 6
Ratio and Proportion
Proportion and unitary method
13.
Calculate the cost and quantity of the product
Exercise condition:
5
m.
Let the cost of
6
\(kg\) of
sugar
is \(₹\)
240
.
What will be the cost of
20
\(kg\)
of
sugar
?
\(₹\)
.
What quantity of
sugar
can be purchased for
\(₹\)
720
?
\(kg\).
Login
or
Fast registration
Previous exercise
Exit to the topic
Next exercise
Send feedback
Did you find an error?
Send it to us!